Wywiad z nowym prezesem SIPUR - Michałem Kalinowskim

Szczegółowe informacje techniczne o istniejących na rynku natryskowych materiałach izolacyjnych. Porównanie parametrów, cech i właściwości z innymi materiałami izolacyjnymi. Zagadnienia związane ze sposobami oceny wykonanej izolacji i podstawy prawne.

Wywiad z nowym prezesem SIPUR - Michałem Kalinowskim

Postprzez Redakcja » wtorek, 13 sierpnia 2013, 07:21

Zapraszamy do komentowania artykułu, oraz zadawania pytań do nowego Prezesa Związku SIPUR - Pana Michała Kalinowskiego
http://pu-online.pl/wywiady/220-zadania-sipuru-kalinowski-nowym-prezesem-steibacher
Redakcja

Re: Wywiad z nowym prezesem SIPUR - Michałem Kalinowskim

Postprzez SEMPRI » sobota, 5 października 2013, 18:44

Witam,
Bardzo dobrze, że istnieje taka struktura jak Sipur. Ciśnie mi się klka pytań i kilka podpowiedzi dla nowego Prezesa.
1. Jestem szczerze zaintersowany przystąpieniem do SIPUR'u. Czy jest tam miejsce dla firm wykonawczych ? Sądzę, że aktywny udział ludzi zainteresowanych świadczeniem usług na najwyższym poziomie oraz stałym podnoszeniem tej poprzeczki może mieć korzystny wpływ na wprowadzanie regulacji branżowych oraz wyższego rzędu. Również uporządkowanie i udokumentowanie wiedzy w kontekscie obiektywnych zaleceń do stosowania wymaga BARDZO PILNYCH działań. To co się dzieje na rynku usług zasługuje na określenie SAJGON.
2. Właściwe podejście do zdrowia inwestorów i poziom bezpieczeństwa pracy aplikatorów. Brak świadomości zagrożeń zdrowotnych podczas aplikacji pianki jest normą. Jestem zwolennikiem wprowadzenia ścisłych reguł. Czy zwanych certyfikacją czy normami branżowymi nie ma znaczenia. Ważne aby zostały opracowane i konsekwentnieegzekwowane.
3. Bezpośrednio z punktem 2. wiąże się wprowadzanie na rynek pianek no-name chińskich czy hinduskich które nawet w krajach pochodzenia sa stosowane wyłącznie do izolacji budynków gospodarczych czy inwentarskich. W ofertach czy fakturach nie znajdziecie nazwy producenta popartych stosowną dokumentacją a widnieje wyłącznie określenie "pianka". Tyle ! Dobrze wiemy, że jeżeli ktoś chce zrobić "podkładkę" to i tak ją zrobi, przelewając składniki do brandowanych beczek. Występuje to nawet w przypadku ofertowania i fakturowania realizacji "opartych" na piankach o uznanej pozycji i dobrze udokumentowanych. Szczerze mówiąc to nie wiem jak możemy sobie poradzić z tym zwykłym oszustwem i eliminowaniem takich tfu "fachowców". Być może rozwiązaniem jest wprowdzenie wymogu udowiednienia źródła pochodzenia, nawet poprzez skierowanie w celu weryfikacji przez inwestora czy i kiedy dana partia została zakupiona u producenta/importera oraz dostarczenia przez niego , niezależnie , stosownych atestów i aprobat.
UWAGA :) !
4. Przechodzę do nieśmiałej sugestii dużego kroku w kierunku promocji technologii natrysku pianki. Jesteśmy niewolnikami systemu współczynników i opartym na nim sposobie obliczania efektywności izolacyjnej. Dużo można by się rozpisywać na temat nieadekwatności tego systemu do rzeczywistości. W małym, albo nawet żadnym stopniu, oprócz nieszczelności wynikających z technologi montażu uwzględniany jest parametr przepuszczalności powietrza czyli innymi słowy podatności na zjawisko konwekcji.
Jedynym sposobem jest udowodnienie poprzez bezpośredni "pojedynek" skuteczności izolacji z wełny szklanej, skalnej oraz pianki OK. Widzę to w formie mini-domów modelowych. Konstrukcja domku w technologi szkieletu drewnianego ( jeżeli test ma być obiektywny to udział innych matriałów w przekroju ściany musi być zredukowany do minimum), wykluczająca zastosowanie takich materiałów jak styropian, pianka ZK. Dachy i ściany zaizolowane zgodnie z deklaracjami producentów i mające te same, wg. wzorów, parametry przewodności cieplnej oraz wykończone w ten sam sposób ( od wewnątrz wyłącznie paroizolacja, wykończenie zewnętrzne identyczne ale zredukowane do niezbędnego minimum ) aby wyeliminować wszelkie zarzuty n.t. nierównowagi modeli. Lokalizacja w rejonie wymagającym kimatycznie (strefa V, Podhale, Suwałki) , dokładnie w tym samym miejscu. Modele bez okien, wyłącznie identyczne i jednakowo osadzone drzwi zaopatrzone w strefę śluzy powietrznej. Wewnątrz ( zdublowane ), zasilane prądem urządzenie grzewczo-klimatyzujące które przez cały test ma za zadanie zapewnić utrzymanie temperatury np. 20 C. Rozpoczęcie w Sylwestra 2013/2014. Najważniejsze to długoterminowość testu porównawczego. Ze względu na zastosowane zasilanie bardzo łatwy pomiar ilości wydatkowanej energii. Test mialby trwać 5 lat a minimum to 1 rok. Dlaczego powinien być kontynuowany dłużej ? Bo w przypadku wełny, zapewne wystąpią zjawiska powiązane z konwekcją.
Dla zapewnienia powagi i wiarygodności musiałby się odbyć pod egidą i nadzorem ITB oraz, najlepiej którejś z poważnych uczelni technicznych. To jest gotowy temat na pracę naukowo-badawczą i może będzie podstawą do rewizji obecnie funkcjonującego systemu obliczania skuteczności termicznej przegród i materiałów stosowanych do izolacji.
Sądzę, że bez problemu uda się zdobyć wsparcie producentów składników pianki. Wątpię czy producenci wełny podejmą rękawicę. Najwyżej "pojedynek" odbędzie się wbrew ich woli.
Z przyjemnością włączyłbym się do prac przygotowczych zwiazanych z testem.
Pozdrawiam:
S. Miłto
SEMPRI SkutecznaIzolacja
SEMPRI

Powrót do Informacje o technologii